2021 Aplikačné programovanie v C++

Prednáška aj cvičenia budú na platforme Teams, plánujeme ju nahrávať, tak ak niekto máte voči tomu výhrady, tak prosím dajte vedieť, aby sme to vedeli vyriešiť. Tešíme sa na vás o 15:00, ak by sa niekomu nešlo pripojiť, tak mi potom napíšte mail, budem to priebežne monitorovať.

Kód do tímu je hrij3wk, myslím, že ľudom z Matfyzu to nepôjde priamo, takže ma prosím kontaktujte na aký mail vás mám pridať.

Minulý rok sme používali MS Teams, takže by to malo byť funkčné.

Skúška tento semester je piatok 21.1.2022 o 10:30-13:15. Opravný termín je potom 2.2.2022 o 7:30.

Zadanie bude na našom portáli zverejné o 10:30. Rovnako bude aj meeting v teamse, kde cca v rovnakom čase vysvetlím o čo ide a budú sa tam dať pýtať otázky…

Ak chcete pred skúškou vedieť aký máte presne bodový stav (týka sa hlavne študentov matfyzu, tak sa mi ozvite a dám vám vedieť).


Známky sú už zapísané, ak je tam nejaká chyba, dajte nám čím skôr vedieť. Rovnako ak si chcete známku opraviť, tak prosim do piatka 28. 1. 2022 nám dajte vedieť.

Výsledky turnaja

2 body:

 • Ondovčíková Lucia

 • Dávid Mišiak

 • Grom Roman

1 bod:

 • Fudaly Vojtech

 • Kuklovský Michal

 • Baran Matúš

 • Jozef Číž

 • Kretinin Mykyta

Skúška je opravená, všetkým vám vyšli jednopísmenkové známky. Ešte to musíme dať všetko dokopy a priebehu zajtrajška to nahodíme do systémov. Ak si nahodou chcete opraviť známku, tak nám potom dajte čím skôr vedieť aby sme vedeli aký bude záujem.

Kedže dnes budete na tomto predmete viacerí naposledy (niektorých ešte uvidíme na opravnom termíne), tak by sme vas chceli poprosiť aby ste nám vyplnili krátku anketu https://forms.gle/ZA8F72TuCprTvdx96 . Pomôže nám to do budúcich rokov. Ďakujeme.

Turnaj v hre Othello práve beží (tento rok je to dlhšie, lebo takmer všetci máte protokol dobre). Snáď to do zajtra dobehne. Nezabudnite na skúšku zajtra 😉.

Posledná šiesta úloha je už opravené, chýba ešte bonus, ten bude bežať cez víkend, alebo na začiatku budúceho týždňa. Ak máte otázky pokojne píšte, je ale možné, že odpoviem trochu neskôr, všeko by sa to ale malo podariť do skúšky.

Tretiu úlohu som práve opravil, dnes to nahodím do AiS-u. Študentom FMFI som už body poslal. Keďže mám takto pár dní sklz oproti plánu, tak poslednú úlohu posunieme. Teste zverejním do konca tohoto pracovného týždňa (31. 12.), ešte predtým sa pokúsim príklad toho ako vyzerá interakcia s programom. Termín odovzdania bude posunutý o týždeň, teda do 7. 1. 2022.

Piata úloha je už opravená, body by ste mali už mať. Do konca týždňa sa pokúsim opraviť aj tretiu úlohu, čo nám ešte ostáva. Testy na poslednú úlohu pribudnú na začiatku budúceho týždňa. Ak by som sa s nimi oneskoril, tak posuniem aj dátum odovzdania.

Ďakujem za vyplnenie ankety, dostali sme veľa podnetných komentárov, niektoré z nich isto zapracujeme. Ja osobne som mal minulý týždeň dovolenku, tento týžden (od 20. 12.) sa budem sústrediť iba na opravenie všetkých úloh, aby ste to do Vianoc mali.

Ďakujem vám za účasť na deme skúšky. Nakoniec som to nestihol aby som tam priamo mohol byť. Ospravedlňujem sa. Prosím o vyplnenie krátkej ankety https://forms.gle/3Eci98huNXh8CbKZ7 . Preklikal som vše odovzdania a nie je to zlé. Nejaké body pridelíme.

V pondelok 13.12. bude generálka skúšky, budú za to aj nejaké bohusové body. V utorok 14.12. potom cvičenia nebudú.

Budúci týždeň (13.12.) prednáška už nebude. Uvidíme sa ale ešte na cvičeniach kde urobíme takú generálku skúšky.

Bonusový bod za rýchlosť získavajú za štvrtú úlohu

 • Berith Marek

 • Fudaly Vojtech

 • Hrivnáková Dana

 • Junas Róbert

 • Kretinin Mykyta

 • Rybak Andrii

 • Smreček Peter

 • Tomčala Adam

 • Zjavková Monika

Dnes som dostal otázku, ako hodnotím úlohy a za čo strhávam koľko bodov. Myslím, že je to veľmi dobrá otázka, tak sa pokúsim odpovedať.

Hodnotenie sa deje v krokoch.

 1. Skúsim spustiť testy na odovzdaniach od ľudí, ktorým sa darilo v predchádzajúcich zadaniach. Ak to majú viacmenej dobre, tak minimálne viem, že testy sú dobre a nemám tam nejakú chybu.

 2. V ďalšom kroku sa rozhodnem za čo asi budem strhávať body a koľko. Tu majú väčšiu váhu problémy, ktoré spôsobia nedefinované správanie, za tie vždy strhávam viacej (príklady sú, use after free, double free, memory access out of bounds). Tu je dôležité si uvedomyť, že musím rozdať 10 bodov, takže nemôžem dať za základ dobre 8bodov. Za základ je 5bodov a ako základ definujem, že minimálne to čo je v example na portáli musí fungovať a podobné úlohy. Totiž v zadaniach a testoch musích byť aj priestor na chyby. Ono inak by mi stačilo dávať 0/1.

 3. Ďalšie body sú potom väčšinou ako 1 bod ak vieme správne ošetriť neplatné vstupy, 2-3 body za velké vstupy, 1-2 body za okrajové scenáre (prázdny súbor, match celého stringy, násobenie nulou). Toto nie je presne dané.

 4. Po ohodnotení všetkých ešte prebehnem tých, čo nemajú 10 bodov, aby som videl, že hodnotenie je OK, totiž môže sa stať, že od momentu keď začnem hodnotiť, pokiaľ skončím sa mi niektoré veci budú zdať viacej/menej závažné. Tak tam ešte pol boda aź bod niekedy upravujem.

Nie je to možno najlepší systém, ale k niečomu takémuto sme sa dopracovali za tých pár rokov, čo to robíme.

Ako som sa dozvedel niektorým som vám dal komentáre k druhej úlohe do kolónky pre tretiu. Ak budem mať čas, tak to opravím, inak si to pozrite tam. Z tretej zatiaľ nie je nič opravené, všetko je to k druhej.

Bonus za druhú úlohu, mimo nejaké špecifické poradie.

 • Bohdan Jóža

 • Jozef Číž

 • Dávid Mišiak

 • Černák Boris

 • Hrivnáková Dana

 • Junas Róbert

 • Kuklovský Michal

 • Podmanický Dušan

 • Roháčová Zuzana

 • Rybak Andrii

 • Smreček Peter

Testy pre tretiu úlohu práve pribudli, ak nájdete nejaké chyby (resp. niečo čo si myslíte, že je chyba) dajte mi prosím vedieť. Ako som sľúbil, keďže mi trvalo dlhšie, máte na to 5 pokusov.

Keďže včera som musel riešiť niečo iné a nepodarilo sa mi nahodiť testy, rozhodol som sa posunúť čas odovzdania tretej úlohy o dva dni na 16.11. 23:59. Ospravedlňujem sa.

O malu chvíľu vám pribudnú v aise (alebo mailom) body za bonus k prvej úlohe. Tu zverejňujem mená (bez poradia), ktorí získavajú body aj za benchmark. Prípadné otázky k bonusu k prvej úlohe prosím najneskôr do štvrtka (11.11.2021) večer. Potom budem považovať prvú úlohu za úplne uzavretú.

 1. Dávid Mišiak

 2. Jozef Číž

 3. Junas Róbert

 4. Kepič Dominik

 5. Kretinin Mykyta

 6. Kuklovský Michal

 7. Modroczký Viktor

 8. Rybak Andrii

 9. Lukács Bence Márk

Odpovedal som na všetky otázky k tretej úlohe. Problém bol, že mi prestali chodiť notifikácie na mail, ako zdalo sa mi to podozrivé, že nikto nič nechcel . Nabudúce ak neodpoviem do dvoch dní, tak sa prosím pripomente inak, ak teda ešte odpoveď stále chcete.

V testoch k druhej úlohe, kontrolujeme, aj či nedávate zbytočné whitespace na koniec. Takže ak vypisujte “4 1 “ (s medzerou na konci), tak to neprejde. Ak to dáte bez medzery na konci, tak vám to prejde. Toto sme nechceli, v sobotu 30.10, upravíme tie testy, aby whitespace na konci ignorovali.

Nasadené na portal.

Testy na druhú úlohu sú už na portáli.

Budúci týždeň (2.11.2021) cvičenia nebudú, tretia úloha už bola zadaná.

Pridal som do AiS pre študentov FIIT miesto odovzdania. Dúfam, že je to dobre, ak nie kontaktujte nás prosím čím skôr.

V piatok 1.10.2021 som sa informoval ako ďalej s výučbou a vraj ideme ďalej online, takže uvidíme sa v pondelok na teamse.

Ako som hovoril na cvičeniach, skúste si skompilovať tento programík, ak to nepojde, tak nam dajte vedieť a pripojte aj ako kompilujete a aj výstup kompilátora.

Druhá prednáška je na online, keďže možno nemáte všetci prístup k MS Teams so stuba kontom, tak som prednášky umiestnil aj sem https://1drv.ms/u/s!AiAxdxnFcxaAhdgTo8KaERzGdkp4xw?e=C6Mg7I (link expiruje na konci januára 2022).

Prvá prednáška je v sekcií prednášky. Je tam aj záznam, je celkom v nízkom rozlíšení a za to sa ospravedlňujem. Nie som úplne spokojný z platformou Google Meet. Skúsime niečo iné budúci týždeň.

Nasledujúci utorok (21.9.2021) cvičenia nebudú.

Bratislava sa od budúceho týždňa dostane do oranžovej fázy covid automatu, tak minimálne dva týždne bude nás predmet dištančne. Práve pozeráme aké máme možnosti on-line prednášok. Sledujte prosím túto stránku, najneskôr v pondelok 20. 9. 2021 sa tu objaví spôsob ako sa prihlásiť na prvú prednášku o 15:00.

Vitajte na stránke predmetu

Tento rok máme prednášky v pondelok o 15:00-16:50 v miestnosti -1.65 (Aula Minor) na FIIT STU, a cvičenia v troch termínoch o 14:00, 16:00 a 18:00 v miestnosti 4.46 (ESET Lab) taktiež na FIIT STU, dĺžka cvičení bude cca 1,5hod.

Kontaktný email je cpp@eset.sk (tu máte najväčšiu šancu rýchlej odpovede)

Prednášky bude mať Peter Koscelanský.

Cvičenia bude viesť buď Lukáš Manduch, alebo Peter Koscelanský.